اشتهای کودکان در سال دوم زندگی

رشد کودک در سال دوم زندگی
2 مهر 1393
علل کم اشتهایی کودکان ۱-۲ ساله چیست ؟
2 مهر 1393

اشتهای کودکان در سال دوم زندگی

اشتهای کودکان پس از یک سالگی کم می شود زیرا میزان رشد آنان نسبت به سال اول عمر کندتر است . پس از آن نیز مدت ها اشتهای آنان متغیر خواهد بود . گاهی اوقات به نظر می رسد هر چه می خورند سیر نمی شوند و بعضی اوقات هم لب به هیچ غذایی نمی زنند .

در این مرحله والدین نباید نگران باشند چون اشتهای منظم ، به مرور زمان در کودکان به وجود می آید و انرژی لازم برای رشد آنان را فراهم می نماید. کم غذا خوردن در سال دوم و سوم زندگی کودک بسیار شایع است و برخی آن را به عنوان بی اشتهایی تلقی می کنند .

اگر چه غذا نخوردن ممکن است به علت بیماری های مختلف باشد. ولی در بیشتر موارد ، غذا نخوردن کودک چیزی نیست جز نتیجه رفتار اشتباه والدین و تلاش ها و روش هایی که برای غذا دادن به کودک به کار می برند. از جمله تشویق کردن ، جایزه دادن ، تهدید کردن یا به زور غذا دادن. به عنوان مثال برخی والدین به ویژه مادران این تصور نادرست را دارند که باید کودکشان را وادار به غذا خوردن کنند تا مشکلی برای سلامتی او پیش نیاید.

این مادران به متغیر بودن اشتهای کودک توجه ندارند و نمی دانند اگر چه مقدار غذایی که کودک می خورد از یک وعده غذایی تا وعده دیگر تغییر می کند ولی در کل ، میزان انرژی دریافتی او در روزهای مختلف ثابت می ماند یعنی اگر در یک یا چند وعده غذای کمتری خورده باشد در وعده های بعدی این کمبود را جبران می کند و یا بالعکس.

بدیهی است که در این مورد والدین نباید بی تفاوت باشند و باید به کودکانشان کمک کنند اما متأسفانه برخی از والدین تصور می کنند اگر با فشار و اصرار بیشتری به فرزند خود غذا بدهند محبت بیشتری در حق او کرده اند در حالی که همین رفتار اشتباه سبب بروز رفتار های نادرست شده و ممکن است کودک حتی تا چندین سال ، برای این که غذا نخورد به بهانه های مختلف متوسل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود اپلیکیشن