الگوی رشد یکسان در کودکان زیر پنج سال
13 شهریور 1400
آموزش مسائل جنسی به کودکان
13 شهریور 1400

کودک پرخاشگر

کودک پرخاشگر و شیوه مدیریت و برخورد با آن

حتی اگر کودکتان به اندازه کافی بزرگ نشده باشد، لازم است بداند که رفتار پرخاشگرانه، اشتباه است. کودکان خود به خود نمی دانند چه کاری اشتباه است و این را باید به آنان آموزش داد.

وقتی کودک سعی می کند شما را بزند، محکم دستانش را بگیرید، در چشمان او خیره شوید و محکم اما بدون عصبانیت بگویید:

“شما اجازه نداری مامان را بزنی”

  • کتاب قصه های کودکانه ای که مضمون آنها گفتگو را به جای دعوا، پیشنهاد می کند، نیز وسیله آموزشی بسیار خوبی برای بچه هاست. به محرک ها توجه داشته باشید
  • یک روز کامل کودک خود را تحت نظر بگیرید. آیا در زمان خاصی از روز رفتار پرخاشگرانه او تشدید می شود؟ اگر کودک شما قبل از شما یا بعد از مدرسه، کنترل خود را از دست می دهد ممکن است به دلیل گرسنگی باشد. میان وعده های مناسب مثل آجیل، سبزیجات و میوه ها می توانند جلوی این مشکل را بگیرند.
  • آیا کودک شما وقتی بیش از حد خسته است کتک می زند؟ در این صورت زمان خلوت (زمان مشخصی مثلا ۲ تا ۵ دقیقه کودک باید در یک مکان خاص بدون حرکت و کلامی، بنشیند و دیگران به او توجهی نکنند) می تواند کمک کند. اگر شما به آنچه در جهان کودکتان می گذرد توجه کنید، به راحتی می توانید راه حل مناسبی برای رفتار خشونت بار او بیایید.

 نقش الگو را خوب اجرا کنید

نمی خواهیم در این مورد بحث کنیم که کتک زدن و تنبیه بدنی کودک خوب است یا بد. با این حال باید بدانید کودکان اگر ببینند والدین آنها تنبیه بدنی را به کار می برند، بیشتر تمایل به زدن پیدا می کنند. اگر شما راجع به رفتار خشن و پرخاشگری کودکتان مضطرب هستید، نباید به او اجازه دهید شما را در حال کتک زدن حتی به عنوان تنبیه ببیند؟

نمایش فیلم های خشن را محدود کنید

نباید به کودک اجازه داد فیلم های پرخاشگرانه و سرشار از خشونت را در تلویزیون یا سینما و حتی کتاب ها ببیند. همچنین باید جلوی استفاده از بازی های خشن ویدئویی و کامپیوتری را گرفت.

  • در مورد اغلب کودکان، رفتار خشن، تنها یک مرحله است که دیر یا زود از آن خارج می شوند. وظیفه شما این است که علت کتک زدن و پرخاشگری کودک خود را بیابید و سپس راه های بهتری برای ابراز احساسات به او بیاموزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود اپلیکیشن