به کودک زیر یک سال در چه دمایی چه لباسی بپوشانیم؟
30 آذر 1399
کودک دو زبانه
30 آذر 1399

تغذیه کودکی که اسهال دارد

در کودکانی که تب دارند به خاطر سم تولید شده توسط میکروب‌ها در بدن و تأثیر آن بر سیستم مغز، اعصاب و اشتها، کودک دچار بی اشتهایی و در نتیجه سوء تغذیه می‌شود ضمن این که در بیماری‌های تب‌دار به خاطر سوزاندن بیش از حد کالری توسط بدن ضعف و لاغری ایجاد خواهد شد.

در کودکان مبتلا به تب کاهش وزن و ضعف سیستم دفاعی بدن دیده می‌شود در این وضعیت رژیم غذایی از اهمیت خاصی برخوردار است؛ از این رو در کودکان کمتر از ۶ ماه فقط شیر مادر و تعداد دفعات شیردهی باید افزایش پیدا کند همچنین در کودکان بیش از ۶ ماه که تغذیه تکمیلی در آن‌ها شروع شده است باید غذاهایی که نسبت به حجم آن از بالاترین میزان کالری برخوردار است مخلوطی از غلات، حبوبات، گوشت، سبزیجات و کمی روغن مایع نیز باشد و فرآورده‌های لبنی و زرده تخم‌مرغ نیز برای کودک تب‌دار مناسب است همچنین خوراندن مایعات گرم نظیر سوپ به کودک برای جبران مایعات از دست رفته بر اثر تب مؤثر است.

اسهال‌ مزمن‌ کودکان

توصیه تغذیه ای برای کودک دچار تهوع و استفراغ

* به مدت ۴ تا ۶ ساعت دادن غذا قطع شود ولی هر ۱۰ دقیقه مقداری حدود ۱۰ میلی لیتر مایعات داده می‌شود.

* اگر بعد ۴ تا ۶ ساعت استفراغ کودک متوقف شد، کمی غذا مثلاً حدود ۳۰ میلی لیتر شیر یا پوره نسبتاً رقیق به کودک داده شود.

* در صورتی که کودک cc30 غذا را تحمل کرد مجدداً ۲ ساعت بعد هم از آن داده شود و کم کم به مقدار و غلظت غذا افزوده شود.

* در صورتی که کودک مجدداً استفراغ کرد تغذیه کودک، از ابتدا با ۱۰ میلی لیتر مایعات شروع شود.

* در صورتی که کودک بعد از هر بار غذا دادن استفراغ کند و نشانه‌هایی از کم آبی دیده شود ممکن است نیاز به دریافت سرم داشته باشد.

* در صورتی که استفراغ کودک ناشی از شدت سرفه (سرماخوردگی) باشد بعد از دادن غذا باید کودک مدتی به حالت نشسته باشد و در صورت استفراغ مدتی بعد مجدداً به کودک غذا داده شود.

* تعداد دفعات شیردهی به کودکان زیر ۶ ماه تب‌دار باید افزایش یابد.

 برای تغذیه کودکی که دچار اسهال است چه باید کرد؟

وقتی کودک مبتلا به اسهال می‌شود میزان و دفعات اجابت مزاج او افزایش می‌یابد. به خصوص دفع آب، سدیم و پتاسیم بدن بسیار زیاد می‌شود بنابراین برای پیشگیری از خطر کم آبی و مرگ کودکان باید آب و مایعات و غذای بیشتری به کودک بدهیم.

برخی تصور می‌کنند که غذا خوردن برای کودک مبتلا به اسهال ضرر دارد در صورتی که اگر غذا به مقدار کم و در دفعات زیاد به کودک داده شود به هر حال مقداری از آن جذب می‌شود و کم کم دفعات اجابت مزاج او کمتر خواهد شد. دادن غذا باعث می‌شود که کودک سریع‌تر بهبود پیدا کند.

چه غذاهایی برای کودک مبتلا به اسهال مناسب است؟

در هنگام اسهال باید دفعات شیردهی به کودکی که با شیر مادر تغذیه می‌شود را افزایش داد. به کودکان بالاتر از ۶ ماه دادن غذاهایی مثل سوپ و آش ساده مفید است. همچنین برای جبران آب از دست رفته به کودک مبتلا به اسهال مایعات مثل آب، چای کمرنگ و کم شیرینی، دوغ و ORS بدهید.

علاوه بر غذاهای آبکی، غذاهای دیگر مثل کته نرم با گوشت ماهیچه یا مرغ مناسب هستند. به کودک نباید نوشابه و آب میوه صنعتی بدهید چون اسهال کودک بدتر می‌شود.

از غذاهایی که پتاسیم دارند مثل موز و اسفناج بیشتر استفاده کنید (مصرف اسفناج برای کودکان از یک سالگی به بعد توصیه می‌شود)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود اپلیکیشن